Ukraine women’s national ice hockey team

2020 Women’s World Championship tournament to be livestreamed

The 2020 IIHF Ice Hockey Women’s World Championship Division II Group B tournament will be livestreamed via the Ice Hockey Iceland Youtube account. Competition gets underway today with Ukraine taking on Turkey at 24:00 AEDT while Australia will take to the ice against Iceland at 07:00 AEDT (24 February).

Schedule (all times AEDT)
– Ukraine – Turkey (24:00, 23 February 2020)
– New Zealand – Croatia (03:30, 24 February 2020)
– Iceland – Australia (07:00, 24 February 2020)
– Croatia – Ukraine (24:00, 24 February 2020)
– Australia – Turkey (03:30, 25 February 2020)
– New Zealand – Iceland (07:00, 25 February 2020)
– Australia – Croatia (24:00, 26 February 2020)
– New Zealand – Ukraine (03:30, 27 February 2020)
– Iceland – Turkey (07:00, 27 February 2020)
– Ukraine – Australia (24:00, 27 February 2020)
– Turkey – New Zealand (03:30, 28 February 2020)
– Croatia – Iceland (07:00, 28 February 2020)
– Turkey – Croatia (21:00, 29 February 2020)
– Australia – New Zealand (00:30, 1 March 2020)
– Iceland – Ukraine (04:00, 1 March 2020)

Further information:
Livestream
Tournament page on IIHF.com
Australian Women’s Facebook page

Australian women’s roster for 2020 World Championships

Ice Hockey Australia have released the roster for the Australian women’s team for the upcoming 2020 IIHF Ice Hockey Women’s World Championship Division II Group B tournament. The competition will take place from 23 February to 29 February in Akureyri, Iceland with Australia competing against Croatia, Iceland, New Zealand, Turkey and Ukraine.

Further information:
Tournament page on IIHF.com

Roster
Ashlie Aparicio (Melbourne Ice)
Natalie Ayris (Adelaide Rush)
Anna Badaoui (Sydney Sirens)
Michelle Clark-Crumpton (Perth Inferno)
Stephenie Cochrane (Sydney Sirens)
Natasha Farrier (Adelaide Rush)
Tina Girdler (G) (Sydney Sirens)
Sharna Godfrey (Sydney Sirens)
Jaimi Goonan (Brisbane Goannas)
Shona Green (Melbourne Ice)
Remi Harvey (Sydney Sirens)
Eiland Kenyon (Sydney Sirens)
Olivia Last (G) (RoKi)
Hollie McFadden (Sydney Sirens)
Georgia Moore (Melbourne Ice)
Rylie Padjen (Melbourne Ice)
Tess Reynolds (Adelaide Rush)
Dannielle Roberts (Brisbane Goannas)
Kate Tihema (Lindenwood-Belleville)

Staff
– Head coach: Stuart Philps
– Assistant coach: Paul Graham
– Team leader: Don Reddish
– Team manager: Alicia Kelly
– Equipment manager: Jaden Pine-Murphy
– Physiotherapist: Shannon Spencer